ثبت نام کنید
خرید نهایی 0

 

قلمکار

هنر قلمکارسازی در واقع نوعی کار چاپ و طرح‌اندازی بر روی پارچه‌های پنبه‌ای مثل کرباس می‌باشد. که این هنر از جمله هنرهای بومی و اصیل اصفهان است. در زمان صفویه، این هنر گسترش بیشتری پیدا کرد و بالا بودن حجم تقاضا برای این‌گونه پارچه‌های نقش‌دار و محدود بودن مقدار تولید و عرضه این محصول، صنعتگران را به چاره‌اندیشی و پیدا کردن راه حل، جهت عرضه بیشتر با همان کیفیت هنری وا داشت. در این مورد تنها راه چاره را ایجاد نقوش مورد نظر،  روی قالب و انتقال طرح قالب‌های مذکور به وسیله رنگ روی پارچه دانستند.

در این روش با استفاده از قالب‌های ویژه که هر یک نقش و نگار زیبا و دلنشینی دارند و هر قالب برای یک رنگ به کار می‌رود، قالب اصلی دارای رنگ سیاه می‌باشد که خطوط و قلمگیری اطراف طرح را منتقل می‌کند.

پس از انتقال کامل طرح بر روی پارچه، آن را بخارپز کرده تا رنگ‌ها ثابت شوند و سپس پارچه را در آب روان می‌شویند. ممکن است قبل از چاپ پارچه مورد نظر را مازوکاری نمایند که در این صورت رنگ زمینه کار، کرم رنگ می‌شود.

بیشتر لباس‌های مردانه و زنانه در دوران صفویه از پارچه‌های قلمکار تهیه می‌شد.

نقش‌های قلمکار در ابتدا شامل گل و بوته و اسلیمی بود. اما بعدها در دوران قاجار با تحول در نقاشی آن دوران عده‌ای بر آن شدند تا نقاشی‌های عامیانه و مردمی را وارد قلمکار کنند و به این صورت قلمکار نقاشی ابداع گردید.

علاوه بر قلمکار، نقاشی انواع سفره، رومیزی، جانماز، کیف و... نیز از پارچه‌های قلمکار اصفهان تهیه و ارایه می‌گردد.